SAĞLIK 35 Görüntülenme 08.12.2018 14:00

Okul öncesi dönemde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nasıl görülür?

Temel belirtileri çocuğun gelişim seviyesine uygun olmayan aşırı hareketlilik, dikkat süresi ve çelinmesinde sorunlar, düşünmeden-dürtüsel hareket etme davranışlarıdır. Psikolog Hazal Akoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Bu dönemdeki çocukların çoğu gelişimlerine uygun olarak oldukça hareketlidir ve dikkat süresi kısıtlı olduğu görülür. Psikolog Hazal Akoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Bu nedenle bu dönemdeki bir çocuğa tanı konulurken oldukça dikkatli olunmalıdır ancak bu dönemdeki doğru tanı ve müdahalenin de ileriki yaşlar için oldukça koruyucu olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu dönemde temelde iki alan çocuğun yaşantısında önemlidir, bu nedenle buradaki belirtileri ele almakta fayda vardır, birincisi ev ikincisi ise kreştir. Evde tanımlanan belirtiler, devamlı hareket halinde olma, koltuk tepelerinde zıplama, tutturmalar, ilgi odağı olmak isteme, sıklıkla oyun değiştirme, belirli bir şeyle çok kısa süre ilgilenme, çok konuşma, soru sorma ve yanıtı dinlememe, sakarlık, sokakta fırlayıp gitme ve kaybolma. Kreşte tanımlanan belirtiler ise, etkinlikleri yarım bırakma, kurallara uymama, sıra bekleyememe, sakince oturamama, başka çocuklara zarar verme, gruptan dışlanma, el becerilerinin zayıf olması, hareketli oyunları tercih etme.

Sitene Ekle