SAĞLIK 187 Görüntülenme 31.01.2019 16:00

Obezite bir hastalık mıdır?

Obezite hem bir miktar anne ve babamızdan genlerimiz aracılığıyla bize geçen, hem hormonal dengemizin rol oynadığı hem de bizim yaşam tarzımızla direkt ilişkisi bulunan kompleks bir hastalıktır.Obezite bir hastalık mıdır?

Obezite bir hastalık mıdır? Obezite çeşitleri nelerdir? Obezite sorunu nasıl çözülür? Nutrigenetik Uzmanı Diyetisyen Şule Arslan cevaplatv için açıklamalarda bulundu.

Obezite hem bir miktar anne ve babamızdan genlerimiz aracılığıyla bize geçen, hem hormonal dengemizin rol oynadığı hem de bizim yaşam tarzımızla direkt ilişkisi bulunan kompleks bir hastalıktır. Yapılan son çalışmalarda Türkiye, Avrupa’nın obezite ortalamasını geride bırakmış ve Avrupa’nın en obez toplumu olmuştur.

Obezite, Beden Kütle İndeksi (BKİ) ile sınıflandırılabilir. Kilonun boyun karesine bölerek bulunan beden kütle indeksi değeri 25-29.9 arasındaysa hafif kilolu, 30-34.9 arasındaysa I. Derece obez, 35-39.9 arasındaysa II. Derece obez ve 40’ın üzerindeyse morbid obez sınıflaması yapılır. Bunun yanında kişinin kansızlık ya da hormon bozukluğu problemleri varsa mutlaka hekimine başvurmalıdır.

Obezitenin tüm sınırlarında öncelikle diyet tedavisi uygulanması otoritelerce tavsiye edilmektedir. Diyet ve fiziksel aktivitesini düzenli bir şekilde yapmasına rağmen bir sene boyunca hiç kilo kaybı yaşayamayan kişilerde cerrahi yöntemler düşünülebilir. Obezitenin tedavisi amacıyla çeşitli ilaçlar bulunmuş ancak sonra etkili olmadıkları konusunda sağlık profesyonellerince hemfikir olunmuştur.

Rutinde obezite tedavisinde kullanılan diyetlerin besin içerikleri kişiye özel hesaplanmamaktadır. Bizler, Nextgen Diyet ve Nextgen Diyet Plus paketlerinde size özel enerji, karbonhidrat ve yağ miktarlarını hesaplayıp beslenme programınızı oluşturmaktayız. Bunun yanı sıra uzmanlarımız size özel antrenman programını da size sunarak obezite tedavisini normalden 2.5 kat daha hızlı kilo vereceğiniz şeklide yapmaktadırlar.

Sitene Ekle
Etiketler