YAŞAM 31 Görüntülenme 21.01.2019 11:17

Nütrigenetik nedir?

Nütrigenetik, kişilerin genetik farklılıklarına göre gündelik aldığı besinlere nasıl tepki verebileceğini belirlemeyi amaçlayan bir bilim dalıdır. Cevapla TV uzmanlarından Moleküler Biyolog Merve Kinin açıklamalarda bulundu

Nütrigenetik nedir? Nütrigenetik ne demek? Cevapla TV uzmanlarından Moleküler Biyolog Merve Kinin açıklamalarda bulundu

İnsan genom projesi ile kişilerin genetik haritalarının belirlenebilmesi her kişinin birbirinden ne kadar farklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kadın, erkek, yetişkin ve çocukların bile besin ihtiyaçlarının farklı olduğu düşünülecek olursa genetik olarak kişilerin birbirinden tamamen farklı olması farklı günlük besin ihtiyaçlarını da beraberinde getirir. Nütrigenetik terimi ilk kez Dr. Brennan tarafından 1975 yılında kullanılmıştır.

Nütrigenetiğin temel amacı kişilerin genetik arka planının diyet üzerindeki etkisini anlamaktır. Aynı zamanda kişilerin yaşadığı coğrafyalar ve çevresel koşulların da genetik üzerinde etkileri vardır ve bu etkiler beslenme rejimlerinin değişmesine yol açar. Her bireyin genetiği, parmak izi gibi kendine özgü iken aynı beslenme şekilleri aldıkları faydayı düşürür bu yüzden beslenme genetiğe göre kişiselleştirilmelidir. Nütrigenetik aynı zamanda belirli hastalıkların tedavisinde de anahtar rol oynayabilir. Obezite, kanser ve çölyak hastalığı bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

Sitene Ekle