SOKAK RÖPORTAJLARI 1.580 Görüntülenme 20.04.2017 09:59

Nöroşirurji nedir?

Cevapla.tv ekibi yine sokak röportajlarındaydı. "Nöroşirurji nedir?" diye sorduk, halkımız az bilinen bu uzmanlık alanı ile ilgili cevapla.tv kameralarına birbirinden ilginç yanıtlar verdi.

Cevapla.tv ekibi yine sokak röportajlarındaydı. "Nöroşirurji nedir?" diye sorduk, halkımız az bilinen bu uzmanlık alanı ile ilgili cevapla.tv kameralarına birbirinden ilginç yanıtlar verdi.

Peki gerçekten de Nöroşirurji nedir, hangi tıbbi alanla ilgilenir?

İşte Nöroşirurji'nin anlamı: 

Beyin ve sinir cerrahisi, nörocerrahi ya da nöroşirürji merkezi ve periferik sinir sistemi bozukluklarının mekanik müdahale yoluyla tedavisini yapan bir cerrahi uzmanlık dalıdır.

Bu dalda uzmanlık alan tıp doktorlarına nörocerrah ya da nöroşirürjiyen denmektedir. Bu uzmanlık eğitiminin sonrasında daha üst ihtisas dalları olarak spinal, fonksiyonel, tümör, vasküler, pediatrik nöroşirürji gibi dalları da vardır.

Gerek branşın eğitiminin ve gerekse pratik uygulamalarının zorluğu nedeni ile nörocerrahların sayısı çok fazla değildir. Tıbbın en çok dikkat ve tecrübe gerektiren dallarından biridir. En basit Nöroşirurji ameliyatı yaklaşık 5 ile 14 saat arasında sürer. Bu nedenlerle çoğu ülkede bu dalın uzmanları en çok ücret alan hekimlerdir.

Sitene Ekle