SAĞLIK 6.826 Görüntülenme 08.11.2018 13:47

Nikotin sakızı ile sigarayı bırakmak mümkün mü?

Nikotin sakızı ile sigarayı bırakmak mümkün mü? Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

Nikotin sakızı ile sigarayı bırakmak mümkün mü? Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

 

Çeşitli dozlarda nikotin içeren bu sakızlar  kişinin günlük içtiği sigara miktarına göre hekim ve eczacınız tarafından uygun doz tayin edilerek  tedavi planlanır. Bu  sakızlar kişinin sigarayı bırakmasıyla Nikotinin vücuttan kesilmesine bağlı olarak  ortaya çıkan  yoksunluk sendromunu azaltma ve yerine koyma prensibiyle etkisini gösterir.

Nikotin sakızları ağız mukozası ve tükürük yardımı ile nikotini vücuda taşımakta ve vücudun nikotin ihtiyacını karşılamaktadır. Nikotin sakızlarını kullanırken dikkat edilecek önemli bir nokta kahve , soda, kola gibi asitli içecekler nikotinin yanak mukozasından emilimini azaltacağından bu tip gıdaları tükettikten en az 15 dakika sonra ağız içi çalkalanıp, temizlendikten sonra nikotin sakızlarını kullanmaktır.

Nikotin sakızlarını günde 8 ila 12 adet arası tüketebilirsiniz.

Sakızın tadı keskinleşene kadar çiğnenmeli akabinde sakız ağızdan atılmalıdır. Unutmayın nikotin sakızları maksimum 3ay kadar kullanılır ve nikotin sakızı kullanırken aynı anda sigara içmek vücuttaki nikotin seviyesini artıracak ve biriken  nikotin sebebiyle  vücutta toksik etki baş gösterecektir.. Bu yüzden sakız kullandığımız dönemde asla başka bir nikotin kaynağını vücudumuza almıyoruz.

Ayrıca tansiyon,dolaşım rahatsızlığı, diabet, tiroid ve kalp hastalığı kronik hastalıkları olan kişiler  nikotin bant ve sakızlarını hekim tavsiyesi ile kullanmalıdır.

Sigara sizi bırakmadan siz onu bırakın

 

Ve sağlıkla yaşayın

 

 

Sitene Ekle