YAŞAM 4.686 Görüntülenme 05.10.2018 11:27

Neden özgüvenimiz yok, nasıl kazanılır?

İnsanları diğer canlılardan ayıran temel özelliklerden biri kendinin farkında olmasıdır. Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

İnsanları diğer canlılardan ayıran temel özelliklerden biri kendinin farkında olmasıdır. Her insanın fiziksel özellikleri, düşünme şekli, problem çözme becerisi, yetenekleri birbirinden farklıdır. Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

Bu görüşü benimseyememiş ebeveynler, bazen aşırı korumacı tutumlarıyla bazen kendi yetersizlik duygularıyla hırslarına çocuklarını kurban ederler. Ya çocuğum uğraşmasın diye problemlerini çözmesine fırsat vermeyip, başarıyı tatmasına engel olup, yetersizlik duygusu geliştirmesine ya da bırak sen yapamazsın gibi söylemlerle yine yetersiz hissetmesine neden olurlar. Hatta daha ileri boyutlarda, sen anlamazsın, sen beceremezsin, sen zaten neyi doğru yaptın ki, bir şeyi tam yapsaydın şaşırırdım, salak, gerizekalı, tembel, beceriksiz şeklinde hakaret içeren eleştiriler çocuğun kendini yetersiz hissetmekle kalmayıp, aşağılanmasına, kimliğinin zedelenmesine yol açar. Kendini ailesinin gözünden değerlendiren çocuk, bundan sonra beceriksiz, değersiz olduğuna inanır. Kendisine güvenemez. Yetişkin yaşında bile artık özgüveni yoktur. Hayır diyememekle ilgili sorunlar gün yüzüne çıkmaya başlar mesela. Sevilmeme, eleştirilme, reddedilme gibi bir dizi korkuyu da beraberinde getirir bu durum. Hayır diyemeyeceğini anladığında düşünmek için biraz zaman isteyebilirsin ve bu zaman diliminde hayır dersen, kaybetmekten korktuklarını düşünebilirsin, Sürekli seni eleştirip, özgüveninin düşmesine neden olan içindeki patolojik eleştirmenin sesini duyuyor musun şimdi ? Özgüvenini arttırmak istiyorsan eğer o seslerin sana ait olmadığının farkına varmalısın öncelikle. Özgüven problemi yaşadığın durumlarda yani yapamayacağını hissettiğinde, rezil olacağını düşündüğünde kaçmak yerine dur ve o seslere kulak ver. Kim seninle böyle konuşurdu ? Sonra ellerine bak, kollarına dokun, yüzüne, bedenine .. Mümkünse bir aynanın karşısına geç ve artık kendine güvenemeyen o küçük çocuk olmadığını söyle kendine. Başka birini tanır gibi yeniden tanımaya başla kendini. Zayıf yönlerini geliştirmeye bak, güçlü yönlerini de .. Bebek adımları dediğimiz, küçük küçük hedefler belirle kendine. Başardıkca motive olacaksın, motive oldukça özgüvenini kazanacaksın.

Sitene Ekle
Etiketler