YAŞAM 2.393 Görüntülenme 14.10.2018 19:00

Neden aynı hataları tekrar ediyoruz?

Donanım ve sağduyu eşliğinde olaylara bakışına yeni perspektifler kazandırabilirsen hata değil deneyim olduğunu gözlememiz gerekir. Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

Neden aynı hataları tekrarlarız? Sağduyumuzu nasıl geliştirmeliyiz? İnsanlara olan perspektifimizi nasıl genişletiriz? Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

Muhakkak başımıza gelen her olaydan çıkarmamız gereken bir ders vardır. İçinde bulunduğun durum ne kadar çok canını acıtıyorsa, alacağın ders bir o kadar değerli ve seni olgunluğa yaklaştıran yolda eşsiz bir tecrübedir. Neden-sonuç ilişkisi ile değerlendirmeye başladığında, problemi problem olarak görmeyip, öncelikle nedenini bulup, sonuç kısmında çözümledikten sonra içerisinde yollanmış mesajı alıp olayı serbest bırakmalısın. Tabi yeterli farkındalığa sahip değilken dönüp duran aynı olayların, zihninin iyileşme isteği olduğundan haberin olmaz. Çünkü insan olmanın acı gerçeklerinden biri de, geçmiş çocukluk anıları acılar, travmalar içeriyorsa, insanlar geçmişlerinde ki olayları tekrarlamak üzerine donanmış olarak hayata devam ederler. Zaman, mekan, kişiler değişir olaylar hep aynı kalır. Ta ki sen o paradoksun içinde niçin savrulup durduğunu fark edene kadar.

Sitene Ekle
Etiketler