SAĞLIK 5.557 Görüntülenme 09.01.2019 15:00

Menopoz hafifletecek bitki çayları nelerdir?

Yumurta, kurubaklagil, kırmızı et, balık çeşitleri, yoğurt, kefir gibi kaliteli protein kaynakları; tam tahıllı ekmek, kinoa, bulgur gibi karbonhidrat çeşitleri tercih edilebilir. Diyetisyen Cansu Temel Cevapla.tv'ye açıklamalarda bulundu

Menopoz hafifletecek bitki çayları nelerdir? Erken menopoza iyi gelen bitkiler nelerdir? Menopozda adet söktürücü bitkiler nelerdir? Kabızlık nasıl geçer sorusunu Diyetisyen Cansu Temel Cevapla.tv'ye açıklamalarda bulundu.

Genellikle 45-55 yaş arasında görülen menapoz; kadınlarda östrojen ve progesteron hormon üretiminin azalması ile birlikte mestrüasyonun zamanla tamamen kaybolması olarak tanımlanabilir. Bu dönemde ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, ruhsal sıkıntı, sinirlilik hali gibi şikayetler sık görülür. Metabolizma ortalama %10 oranında yavaşlar ve vücut yağ oranında da artış sık görülmektedir. Kilo artışının önlenmesi ve şikayetlerin en aza indirilmesi için beslenme düzenine dikkat edilebilir. Yumurta, kurubaklagil, kırmızı et, balık çeşitleri, yoğurt, kefir gibi kaliteli protein kaynakları; tam tahıllı ekmek, kinoa, bulgur gibi karbonhidrat çeşitleri; mevsim meyve ve sebzeleri tercih edilebilir.

Fitoöstrojen olarak tanımlanan bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinler vücutta östrojen hormonuna benzeyen etkiler göstermektedir. Fitoöstrojen besinlerin tüketilmesi menapoz şikayelerinin en aza indirilemesine yardımcı olabilir. kuru fasulye, bezelye, soğan, sarımsak, soya, brokoli, havuç, keten tohumu gibi besinler fitoöstrojen besinlere örnek verilebilir.  Bu dönemde bazı bitki çaylarından da yararlanılabilir. Rezene, ıhlamur, yeşil çay, civaperçemi, anason, kekik gibi çaylar şekersiz olacak şekilde gün içinde içilebilir.

Sitene Ekle
Etiketler