SOKAK RÖPORTAJLARI 1.762 Görüntülenme 04.05.2017 11:38

Mahalle Baskısı nedir?

Cevapla.tv ekibi de yine sokak röportajlarındaydı. Bu sefer 'Mahalle baskısı nedir?' diye sorduk...

Duayen akademisyen Şerif Mardin, 2007 yılında, gazeteci ve yazar Ruşen Çakır ile son kitabını konuşurken, “mahalle baskısı” kavramını ortaya atmıştı.Mardin, Religion, Society and Modernity in Turkey (Türkiye’de Din, Toplum ve Modernite) adlı kitabı üzerine kendisiyle mülakat yapan Çakır’a, sorusu üzerine, kitaptaki atıflara istinaden “mahalle baskısı” kavramını anlatmıştı. Mardin’in ortaya attığı düşüncelerden türeyen “mahalle baskısı” kavramı o gün bu gündür bizimle.

Şerif Mardin, bu kavramla muhafazakarlaşan bir toplum içerisinde, bu muhafazkarlaşmanın baskın hale gelmesi durumunda "dini" bir hayat tarzını benimsemeyenlerin kendilerini dışlanmış hissedeceklerini ve baskın hale gelen muhafazakarların değerlerinin ağirlık kazanabileceğini anlatmaya çalışmıştı.

Cevapla.tv ekibi de yine sokak röportajlarındaydı. "Mahalle baskısı nedir?" diye sorduk... "Mahalle baskısına uğruyor musunuz?" diye sorduk. İstanbul sokaklarında rastladığımız isimler cevapla.tv kameralarına birbirinden ilginç yanıtlar verdi.

Sitene Ekle
Etiketler