Paylaş
Meslek Grubu
4 2
12.338 görüntülenme

Maddi hasarlı kazada trafik polisi çağrılmalı mı?

Maddi hasarlı kazada trafik polisi çağrılmalı mı? Hangi tür kazalarda trafik polisi çağırmalıyız?

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün özel izni ile merak edilen soruları Cevapla.tv aracılığı ile yanıtlayan Trafik Polisi Mehmet Candaş bakın neler anlattı.

Sadece maddi hasarlı trafik kazalarında, kazaya karışanlar, trafik polisi çağırmadan,  trafik sigortası poliçesi ile verilen tutanağı doldurup, sigortaya başvurabilirler.  

Kazaya karışan sürücüler, kaza mahalinin durumunu bozmadan, eldeki imkanlar doğrultusunda kaza mahalini, araçları da içine alacak şekilde bir kaç açıdan fotoğraflayıp, trafik için ek bir tehlike yaratmamak üzere, kaza mahalindeki araçları, uygun bir şekilde yol dışına alabilirler. Kendi aralarında maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı düzenleyip, tutanağı imzalayıp tanzim edebilirler. 

Ancak ölümlü ve yaralamalı kazalar aynı zamanda ceza hukukunu ilgilendirdiğinden, taraflar kendi aralarında anlaşamazlar.

Bu durumun hukuki dayanağını ise, Trafik kazaları ile ilgili Karayolları Trafik Kanunun 81-84. maddeleri ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 152-157. Maddeleri teşkil eder. 81. maddede, maddi hasar meydana gelen kazalarda, kazaya dâhil kişilerin tümü, yetkili ve görevli kişinin gelmesine lüzum görmezlerse, bunu aralarında yazılı olarak saptamak sureti ile kaza yerinden ayrılabilirler.

Paylaş
Sitene Ekle
Etiketler araç, kaza, fotoğraf, tutanak, hasar,

Uzmanın diğer cevapları