SAĞLIK 212 Görüntülenme 26.09.2018 10:40

Lösemi karşımıza ne tür belirtilerle gelir?

Lösemi çeşitli belirtlilerle karşılarına çıktığını belirten Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Yön. Kur. Bşk. Prof. Dr. İnci Yıldız, Lösemi hakkında merak edilenleri Cevapla.tv kameralarına anlattı

Lösemi karşımıza ne tür belirtilerle gelir? sorusuna Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Yön. Kur. Bşk. Prof. Dr. İnci Yıldız şu şekilde cevap verdi.Kanın bütün elemanlarında eksilme söz konusu olduğu için lösemiler karşımıza çeşitli belirtilerle gelir.

Kansızlık (Anemi): Hasta soluk ve iştahsızdır, çabuk yorulur. 

Kanama: Deride morluk (ekimoz) ve nokta kanamalar (peteşi), burun kanaması, idrar ve dışkıda kanama gibi belirtiler vardır.

Enfeksiyon: Belirtisi genellikle yüksek ateştir. Mikroplara karşı koruyan hücreler yok olmuş veya çok azalmıştır.

Dokulara yayılma: Blastların başka dokulara yayılımı sonucu beyin omurilik sıvısına yayılım, baş ağrısı, kusma gibi belirtiler verir, menenjiti taklit eder.

Erkek çocuklarda testis şişlikleri: Erbezlerine yayılma sonucu ağrısız erbezi şişlikleri olur.

Lenf bezi şişlikleri: Hastalığa özgü blastlar kan ile dolaşarak lenf bezine yerleşip çoğalmaya başlar ve onları büyütür. Boyunda, kasıkta, koltuk altında ve akciğerler içinde lenf bezi büyümeleri ortaya çıkabilir.

Karaciğer, dalak büyümesi: Blastların karaciğer ve dalağa yayılması karaciğer ve dalak büyüklüğüne ve karın şişliğine yol açar.

Sitene Ekle
Etiketler