SAĞLIK 2.974 Görüntülenme 07.11.2018 16:29

Lösemi hastalarının iyileşme oranı nedir?

Lösemi hastalarının iyileşme oranı nedir? Lösemi hastalarının iyileşme oranı hakkında bilgilendirmeyi Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Yön. Kur. Bşk. Prof. Dr. İnci Yıldız yaptı

Akut lösemi ölüm oranı nedir? Aml lösemi yaşama şansı nedir? Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Yön. Kur. Bşk. Prof. Dr. İnci Yıldız, Lösemi hakkında merak edilenleri Cevapla.tv kameralarına anlattı.

Çocukluk çağı tümörleri ve lösemilerinde tedaviler ile elde edilen güzel sonuçlar günümüzde çok sayıda hastanın uzun süreli yaşam sağladığını göstermektedir. Lösemilerin değişik tipleri vardır: akut ve kronik tipleri. Bu tiplere göre tedavi başarıları değişiklik gösterse de lösemilerin genel anlamda iyileşme oranları oldukça yüksektir. Örneğin %1 civarlarında görülen kronik lösemiyi ele alırsak ağızdan alınan haplarla %100 oranında iyileşme sağlanır. Akut lösemilerde de yine iyi sonuçlar alınmaktadır. Tedavilerden elde edilen verilere göre akut lenfoblastik lösemi (ALL) türlerinde hastalığın seviyesine göre %80 - %95 oranlarında tedavilerde başarı sağlanmaktadır. Akıt miyeloid lösemilerde (AML) ise %50-60 oranlarında kemoterapi ile başarı vardır. Ardından kemik iliği yapılması gereken bir grup vardır. Bu gruba kemik iliği nakli de eklendiğinde iyileşme oranları %70 oranlarına ulaşmaktadır.

Sitene Ekle
Etiketler