GÜZELLİK-BAKIM 6.893 Görüntülenme 03.10.2018 08:53

Leke tedavi yöntemleri nelerdir?

Leke tedavi yöntemleri nelerdir? Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar cevapla.tv'ye anlattı.

Leke tedavi yöntemleri nelerdir? Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar cevapla.tv'ye anlattı.

Gümüş cilt parlaklığı tedavisi  diye bilinen tedavi yönteminde şöyle düşünün ki bebeklerin ciltleri beyazdır lekesizdir ama zamanla ergenliğe doğru minik minik benler lekelenmeler ergenlikten sonra sivilce izleri çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan ciltte matlaşma ve lekeler ortaya çıkar işte zamanla  tıpkı gümüş gibi kararan bu ciltlerin tedavisinde kullandığımız yöntemi gümüş cilt parlatma tedavisidir.

Nasıl ki gümüş  dışarıda kaldığında  lekelenir ve kararırsa  aynı yöntemle cildimizde de  gümüşü parlatırcasına parlatıyoruz.

Bu yöntemde kullandığımız Thulium lazer ve bununla birlikte eş zamanlı uyguladığımız bakımlar ile cilt yüzeyinde hem lekelerden kurtulabiliyoruz hem ince çizgilerden ve gözeneklerden kurtulabiliyoruz hemde cildimiz ışıl, ışıl, pırıl, pırıl oluyor.

Burada korunmak için yapılması gereken tek şey güneşten korunmadır sonrasında çok zahmetli olmayan bu tedavi yöntemi tek seans yirmi dakika gibi olabildiği gibi lekenin derinliğine göre iki ve üç seans kadarda uygulanabilmektedir. Ancak seans aralıkları iki ay kadar uzun süreleri kapsadığı için aslında çok yorucu tedavi değildir ve oldukça yüz güldürücüdür.

Lekeleri tedavi edebilmek için lekenin karakterini belirlemek lazım lekenin karakterini belirledikten sonra kimyasal  Peeling sadece yüzeysel lekelerde uygulayabildiğimiz bir yöntemdir.

Enzimatik Peeling bu daha derin lekelerde uyguladığımız bir tedavidir ki bunda cilt yüzeyine bir maske uygulanır ve bu maske cilt yüzeyinde on saat kadar kaldıktan sonra iki üç günlük süren bir arınma döneme geçer ve devamında kullanılan üç ila altı ay kadar devam edilen ev bakım ürünleri ile de  tedavi tamamlanır. Yani önce yüzeydeki lekeler daha sonrada derindeki

tedavi edilebilir bu yöntem ile bu yöntemden sonra güneşten korunduğu taktirde lekenin sadece bir kısmı geri dönebilmektedir.

Bu tedavilere ek olarak uyguladığımız son yıllarda özellikle son iki yıldır çok sıklıkla çok severek uyguladığımız Thulium lazer tedavisi varıdır Thulium lazerde de daha derindeki lekeler

dermoepidermal bileşke dediğimiz derinin çok daha alt tabakalarında ortaya çıkan lekeler tedavi edilebilmektedir.

Bu yöntem bir yada iki  seans kadar süren yirmi dakikada tamamlanan ve devamında güneş koruyucu dışında herhangi bir ürünün kullanılmadığı  bir yöntemdir.

Ayrıca Q-switch lazerler Fraksiyonel lazerler gibi lazer sistemleri de vardır ki  burada kesinlikle lekenin karakteri belirlendikten sonra bu yöntemlere başvurmakta fayda vardır.

Çünkü az öncede söylediğim gibi leke derindeyse siz yüzeyi tedavi ederseniz lekeniz dahada derinleşir ama yüzeydeki lekeyide derinleri tedavi ederseniz yine derinleşir bu yüzden leke tedavisinde derinin hangi yüzeyi olduğu ve lekenin karakteri çok önemlidir. Çok dikkatli olunması gerekmektedir.