YEME-İÇME 12.210 Görüntülenme 01.11.2018 14:00

Lahana Turşusu nasıl yapılır?

Lahana Turşusu nasıl yapılır? Gazelle Resort & Spa Mutfak Şefi Ümit Yavuz'a 'Lahana Turşusu nasıl yapılır?' diye sorduk. Bakın cevapla.tv için neler anlattı.

Lahana Turşusu nasıl yapılır? Gazelle Resort & Spa Mutfak Şefi Ümit Yavuz'a 'Lahana Turşusu nasıl yapılır?' diye sorduk. Bakın cevapla.tv için neler anlattı.

 Malzemeler : 1 adet küçük boy lahana, 6 adet havuç, 1 baş sarımsak, 1-15 yemek kaşığı kaya tuzu (turşu tuzu olarak da satılıyor) 1 tatlı kaşığı toz şeker, 100-150 ml üzüm sirkesi, kavanozu dolduracak kadar içme suyu, doğranmış lahanayı ovmak için 1,5-2 yemek kaşığı tuz

Lahana Turşusu Püf Noktası: Turşunun suyuna acı biber lezzetinin geçmesini istemeyenler kullanmayabilirler. Arzuya göre turşuya dereotu ekleyebilirsiniz.Turşuyu oda ısısında ve güneş görmeyen bir yerde en az 10 gün kadar muhafaza ettikten sonra servis edin. Kısa sürede hazır olmasını istiyorsanız doğradığınız lahanayı kaynar suda 4-5 dakika kadar haşladıktan sonra turşuyu kurabilirsiniz.

Hazırlanışı: Lahanayı iri iri doğrayın. Daha az yer kaplaması için tuzla güzelce ovun. Akabinde yumuşayan lahanaları yıkayıp, süzün. 1 baş sarımsağı dişlerine ayırıp, kabuklarını soyun. Havuçların da kabuklarını soyup, uzunlamasına kesin.

Daha sonra kavanozun en alt kısmına bir avuç nohut koyun. Sarımsakların yarısını ilave edin. Üzerine lahananın yarısını ekleyip, bastırarak yerleştirin. Uzun olarak doğranan havuçları da kavanozun kenarlarına yerleştirin.

Ardından lahanaların üzerine kalan sarımsakları ilave edip, diğer kalan lahanaları da kavanoza doldurun. Aynı şekilde tekrar havuçları ekleyip, tüm malzemeler bitene kadar kavanozu doldurun.

Son olarak tuz, şeker, sirke ve üzerini geçecek kadar su koyup, kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Güneş almayan bir yerde 15 gün açmadan bekletin. Turşunuzu açtıktan sonra ağırlaşmaması için serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Sitene Ekle