ÖZEL RÖPORTAJ 1.069 Görüntülenme 31.03.2017 13:49

Kuvvetler ayrılığı ne anlama gelmektedir?

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Kuvvetler ayrılığı ne anlama gelmektedir? sorusuna yanıt verdi.

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Rejim mi değişiyor? Sistem mi geliyor? Ülkemiz nasıl daha iyi yönetilecek? sorularına yanıt verdi.

Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı kitabının da yazarı olan Gergerlioğlu, "Bu sorulara cevap vermek için öncelikle milletimizin siyasal kültürüne bakmalıyız" diyor ve devam ediyor:

"Konuyla alakalı olarak bir kere en önemlilerinden birisi; Cumhurbaşkanının “sorumsuzluğu” ortadan kalkıyor, “yetkili ama sorumsuz” olmaktan çıkıyor. Denetim ve cezai sorumluluk geliyor. Cumhurbaşkanı soruşturulabiliyor ve gerek görülürse Yüce Divan’a yollanıyor. Soruşturma açılan cumhurbaşkanı erken seçim kararı alamıyor. Yüce divan’da mahkûm olursa, cumhurbaşkanlığı görevi sona eriyor. Yani yeni sistemle halka hesap verecek ve yaptığımdan sorumlu olacak bir makam ortaya çıkıyor."

Sitene Ekle