SAĞLIK 390 Görüntülenme 25.01.2019 11:55

Kurutulmuş meyveler tazeleri kadar faydalı mıdır?

Kuru meyveler de en az taze meyve çeşitleri kadar zengin vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Kuru meyveler kilo aldırır mı? Kuru meyveler faydalı mıdır?

Kurutulmuş meyveler tazeleri kadar faydalı mıdır? Kuru meyveler kilo aldırır mı?Diyetisyen Cansu Temel Cevapla.tv'ye kurutulmuş meyveler hakkında merak edilenleri açıkladı

Kuru meyve çeşitlerinin taze meyvelerden farkı içerisindeki su miktarının daha az olmasıdır.Lif içeriğinin daha yüksek olması sayesinde sindirim sisteminde de olumlu etkileri vardır. Özellikle kabızlık gibi sindirim sorunları yaşanıyor ise kuru kayısı, kuru incir, kuru erik gibi besinler daha sık tercih edilebilir.

Kuru meyveler de en az taze meyve çeşitleri kadar zengin vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Ancak su içeriğinin daha düşük olmasından kaynaklı fruktoz olarak adlandırılan meyve şekerinin miktarı daha fazla hissedilmektedir.

Kuru meyve çeşitlerinin kalori değerleri normalden daha yüksektir. Tüketilirken porsiyon kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Aşırı miktarda tüketilen besinlerin vücutta yağ ve kilo artışına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Sitene Ekle