SAĞLIK 37.407 Görüntülenme 30.10.2018 12:00

Kuru kahve/çay ishale iyi gelir mi?

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Halk arasında ishali azalttığı sanılan kuru kahve ve kuru çay tüketimi ile ilgili sorumuza cevapla.tv kameraları aracılığı ile yanıt verdi.

Mide-bağırsak enfeksiyonları, özellikle de aşırı sıcaklarda önemli oranda artış gösteriyor. Doktora başvurmadan önce evde çeşitli yöntemler ile iyileştirilmeye çalışılan mide-bağırsak enfeksiyonları için çok çeşitli reçeteler kullanılıyor.  

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Halk arasında ishali azalttığı sanılan kuru kahve ve kuru çay tüketimi ile ilgili sorumuza cevapla.tv kameraları aracılığı ile yanıt verdi. 

"Halk arasında ishali azalttığı sanılan kuru kahve ve kuru çay tüketiminden kaçının!" diyen Doçent Doktor Suna Yapalı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü kahve ve çay vücuttan sıvı kaybına neden oluyor. Bol bol su içmeye özen gösterin."

Kuru kahve ve çay tüketiminin ishale iyi geldiğine dair bilimsel bir kanıt yoktur. İshal süresince fazla çay veya kahve tüketilmesi de vücuttan su kaybına yol açar. İshal döneminde içilecek en önemli içecek sudur ve bol bol su tüketilmelidir.

 

Sitene Ekle