İNANÇ DÜNYASI 43.280 Görüntülenme 07.12.2018 09:30

Kul hakkı nasıl ödenir? Nihat Hatipoğlu cevapladı

Kul hakkı nasıl ödenir? Kul hakkı nasıl affedilir? Hırsızlık, gıybet etmek kul hakkı mıdır? İlahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu cevapladı.

Kulun bedenine ve malına yapılan tecavüzler maddî hukuk, kalp ve ruhuna verilen zararlar ise mânevî hukuk olarak değerlendirilmeli.

İnsanoğlu her nasılsa, başkalarının hakkını çiğnerken o insanların Allah’ın kulu olduklarını unutuyor. “Ben Allah’ın bir kuluna zulmedersem, Onun kahrına hedef olurum.” diye düşünemiyor. Bunun içindir ki, kendisine İlâhî ikazlar geliyor.

Kul hakkı nasıl ödenir? Kul hakkı nasıl affedilir? Hırsızlık, gıybet etmek kul hakkı mıdır? İlahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu cevapla.tv kameralarına bu soruların yanıtlarını anlattı.

Kul hakkı iki türlüdür: Maddi kul hakkı ve manevi kul hakkı.

Günlük hayatta insanların aleyhine konuşuyoruz, gıybet yapıyoruz, kin besliyoruz, çeşitli iftiralara maruz kalıyoruz. Bunların hepsi kul hakkıdır. Paylaşılan her günahın ve kul hakkının hesabı paylaşan kişiden de muhakkak sorulacaktır.

Maddi kul hakları, borcunu ödersin ve helallik alırsın biter ama manevi kul haklarından %99’umuz kurtulamayacağız çünkü arkasından konuştuğumuz ya da kin beslediğimiz herkesten özür dilemek ve helallik almak gerekiceği için bu da mümkün değildir.

Sitene Ekle
Etiketler