SAĞLIK 6.455 Görüntülenme 27.04.2017 17:00

Korku kısır döngüsü nedir?

Panik atakta korku kısır döngüsü nedir? Korku kısır döngüsünden nasıl kurtulabiliriz? Psikolog Merve Pehlivan sizler için cevapladı.

Panik atakta korku kısır döngüsü nedir? Panik atakta korku kısır döngüsünden nasıl kurtulabiliriz? Psikolog Merve Pehlivan sizler için cevapladı.

Panik atak durumunda, korku kısır döngüsü dediğimiz bir durum vardır. Atağı geçiren kişi beklentiye başlar. Korku sebebiyle kendine tekrar atak geçirebilir.

Korku şöyle bir şeydir: Ya ben bu atakları gerçekten geçirmiyorsam... Doktorlar benim panik atak değil de aslında kalp krizi geçirdiğimi nasıl anlarlar...

Yani "ya ben panik atak değilsem, gerçekten kalp krizi geçiriyorsam" korkusu başlayabilir.  Bu kalp krizi geçirme korkusu, sizin panik atak geçirmenize sebep olabilir. Bu da sizi bir kısır döngü içine sokabilir. Korku yaşıyorsunuz, panik atağı yaşıyorsunuz... Tekrar korkuyorsunuz ve tekrar panik atağı yaşıyorsunuz. Böyle bir durumda hastalığın tedavisine yaklaşmak yerine uzaklaşırsınız. Çünkü ne kendiniz tedaviye inanırsınız, ne de bedeniniz tedaviye inanıp, bedeninizi sakinleştirecek mekanizmayı elde edebilirsiniz. "

Sitene Ekle