SAĞLIK 1.027 Görüntülenme 01.12.2018 09:00

Kısırlık testi nasıl yapılır?

Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftler bir doktora başvurdukları zaman, uzmanlar ilk olarak çiftin tıbbi öyküsüne sonra da ilişkilerine ve hatta yaşam tarzlarına kadar bilgi almaktadır.

Çocuk sahibi olamayan çiftler, uzmanlara başvurduğunda uzmanlar öncelikle onların önceki ilişkilerine, psikolojik durumlarına, daha önce kullandıkları ilaçlara kadar uzanan bir incelemeye tabi tutar. Kısırlık testleri nelerdir? Kısırlık testi nasıl yapılır? sorularının cevaplarını Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu cevapla.tv'ye anlattı. 

Kısırlık testi diye özel bir test yok. Ama bu testlerden kastedilen daha çok şu oluyor: yumurtalık kapasitesi oluyor. Yumurtalıklarımızın sayısı yeterli mi, ileriye dönük kısırlık durumu oluşabilir mi? 2 tane başlıca testimiz var. Bunlardan biri Anti Müllerian hormon (AMH) diye bir hormona bakmaktır. Bunun dışında tiroid testi ve prolaktin testi yapıyoruz. Ayrıca kadınlara özel bir test yapmıyoruz. Fakat erkeklere sperm sayımı, sperm tahlilleri yaptırıyoruz. Onun haricinde ultrason muayenesi ile yumurtalıklardaki sayı değerlendirilmesi yapıyoruz. Bu da bir testtir. Bir de tüplerin açık olup olmadığına baktığımız radyolojik test yapıyoruz.

Sitene Ekle