SAĞLIK 43 Görüntülenme 28.11.2018 03:00

Kısırlık nedir neden olur?

“Kısırlık” her çocuk sahibi olmak isteyen çift için korkulan bir durumdur. Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu kısırlık sebeplerini ve tedavi yöntemlerini cevapla.tv'ye anlattı.

Genellikle kısırlık yani (infertilite) kadın da hiç gebeliğin oluşmaması ya da daha önceden gebelik oluşmasına rağmen başka bir gebeliğin oluşmaması şeklin de ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla bütün kadınların yaklaşık olarak %25’i hayatlarının herhangi bir dönemlerin de kısırlık vakası ile karşı karşıya gelmektedir. Ayrıca her kadının doğurganlık açısından da en verimli olarak görüldükleri yaş ise 25 civarı olmaktadır. Genel olarak 35 yaşından sonra ise kadındaki doğurganlık özelliği belirgin ölçüler de azalmalar göstermektedir. Evli bir çiftin 3 aylık bir dönem de ise gebelik şansına ulaşması ortalama %57 olmaktadır,aynı zaman da 6 aylık bir süreçte ise bu oranlar %72’dir. Ancak bir senenin sonrasın da %85 oranın da iken 2 sene sonrasın da ise bu oran oldukça düşerek %93 olarak söylenebilir.

Kısırlığın Nedenleri!

Kısırlığın üç tane temel sebebi var: birincisi kadınlardaki yumurtlama problemi, ikincisi erkeklerdeki sperm sayısı düşüklüğü, sperm sayı ve hareketlilik kabiliyetinde bozulma, üçüncüsü de kadınlarda tüplerde problem olup olmadığı. Yani her iki taraf tüplerin tıkalı olduğu durumlardır.

Sitene Ekle