SAĞLIK 5.105 Görüntülenme 01.12.2018 09:00

Kısırlık nasıl anlaşılır?

Bir çocuk sahibi olmak istiyorsun ama eşinle korunmadan cinsel ilişki yaşadığın ve her şey çok normal göründüğü halde hamile kalamıyor musun? Kısırlık nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir?

Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu, kısırlık nedenleri ve belirtilerini cevapla.tv'ye anlattı. 

Kısırlığın belli başlı belirtileri mevcut ancak sayacağımız bu belirtilerin hepsi illa ki kısırlığa işaret etmek zorunda da değiller. Dolayısıyla kendinize net bir tanı koyabilmek için doktorunuzun tetkik ve sonuçlarına ihtiyacınız var. Bu belirtiler arasında şunlar yer alıyorlar: Erkeklerde çok az meni olması, kasıklarda kramplar ve ağrılarla karşılaşmak, hamile olunmadığı halde memelerden süt gelmesi, fazla kilolu olma, fazla kıllı olma ve sivilcelenme, adet düzeninde bozukluklar ve hiç adet görmeme, çok ağrılı ve sancılı adet dönemleri geçirme, fazla kanama olması, genç çiftlerde 2 yıl boyunca korunmamaya rağmen gebe kalamama, 35 yaş üstü çiftlerde 1 yıl boyunca korunmamaya rağmen gebe kalamama.

Kısırlığa dair hem çok sayıda belirti var hem de pek anlaşılmaz denebilir. Zira kısırlığın herkeste kendini gösterme biçimi farklı olabilir. Ancak kısırlık konusunda net olan husus; düzenli olarak korumasız cinsel ilişki yaşadığı halde gebelik elde edemeyen bir çiftin doktora başvurup tahlil ve muayeneler yaptırması gerektiği yönündedir. Anne ve baba adayına yapılan tetkiklerin sonucuna göre bebek sahibi olamamanın sebebi saptanır ve bunu saf dışı bırakacak, onaracak tedavi yöntemleri uygulanır. Böyle vakalarda daha kolay olduğu için doktorlar öncelikle baba adayına, ardından anne adayına kısırlık testi yapmaktalar. Her ikisi de gerekli tetkiklerden geçtikten sonra da nihai karar verilmektedir.

Sitene Ekle