SAĞLIK 66 Görüntülenme 01.12.2018 12:00

Kısırlık evlenmeden anlaşılır mı?

Günümüzün sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları, aşırı stresli iş ve sosyal hayat vücudun doğal işlevlerine zarar vermektedir. Peki, kısırlığı evlenmeden anlamamızın bir yolu var mı?

Kısırlık evlenip gebe kalmaya çalışmadan önce de fark edilebilir. En azından kısırlığa neden olabilecek bir takım durumlar önceden fark edilerek ilerde sorun olması engellenebilir. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Günümüzün sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları, aşırı stresli iş ve sosyal hayat vücudun doğal işlevlerine zarar vermektedir. Bundan dolayı da her geçen gün yeni hastalıklar, kusurlar hayatın rutini haline gelmiş durumdadır. Üreme de, aslında her sağlıklı kadın ve erkeğin belli yaşlar arasında sahip olduğu bir yeterliliktir. Ancak diğer hastalıklara da sebep olan bu olumsuz, sağlıksız koşullar üreme yeterliliğini de düşürmekte, kısırlığa sebep olmaktadır. İşte bu bakımdan günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık olarak % 15’i doğal yolla bebek sahibi olamamakta, üreme yardımcı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duymaktadır. Kişinin her hangi bir sebepten dolayı kısır olduğu da genellikle evlendikten sonra, bebek sahibi olmaya çalışma denemelerinin başarısız olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ancak bu kısırlık sorunu evlenip gebe kalmaya çalışmadan önce de fark edilebilir bir durumdur. Tam olarak olmasa da en azından kısırlığa neden olabilecek bir takım durumlar önceden fark edilerek ilerde ortaya çıkması muhtemel sorunların önüne geçilebilir. Bunun olabilmesi için de özellikle anne babaların çocukları ile ilgili dikkat etmesi gereken tıbbi bazı durumlar var.

Sitene Ekle