SAĞLIK 2.860 Görüntülenme 28.11.2018 05:00

Kısırlık belirtileri nelerdir?

Düzenli ve korunmasız en az bir yıl süreli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumu İnfertilite yani kısırlık olarak tanımlanır. Peki, kadında ve erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir?

Günümüzde her 100 çiftten 15'i, çocuk sahibi olabilmek için yardım almak zorunda. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Şule Selvi Esatağaoğlu, kadınlarda en çok görülen kısırlık nedenlerini anlatıyor.

Kişi kendinde bir belirti hissetmeyebilir. Hatta çoğunlukla böyle bir belirti yoktur. Ama en önemli sebeplerden bir tanesi gözle görülür elle tutulur değil, ama kadınlardaki adet düzensizliği.  Kadınlar eğer 45 günün üzerinde bir periyotla adet görüyorlarsa bu kadın kendinden şüphelenebilir. Çünkü 45 günün üzerinde bir adet düzeni varsa çok büyük olasılıkla kadın yumurtlamıyordur, düzenli yumurtlayamıyordur. Onun için bir kısırlık söz konusu olabilir. En uyarıcı durum budur. Onun dışında kadınlarda eğer adet düzensizliği yanında memelerden süt gelmesi ve aşırı kıllanma varsa o da belirtilerden bir tanesi olabilir. Tabii ki şu da var: Bizim yumurtalıklarımız da genel vücudumuza eşlik eder. Yani ciddi bir hastalığımız varsa genel sistemik bir hastalık varsa, ya da düzenli ilişkide bulunulamıyorsa da, mesela kadında cinsel fonksiyon bozukluğu vardır, vajinismus vardır, düzgün ilişkiye de giremiyordur- bunlar da bir kısırlık belirtisi demeyelim ama kısırlığın habercisidir denebilir. Bunun dışında çok anlamlı bir belirti yoktur.

Sitene Ekle