GÜZELLİK-BAKIM 1.594 Görüntülenme 07.11.2018 09:21

Kışın cilt bakımı nasıl yapılır?

Kışın cilt bakımı nasıl yapılır? Cevapla TV Uzmanı Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar kış aylarında yapılması gereken cilt bakımlarını sizler için anlattı.

Kışın cilt bakımı nasıl yapılır? Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar cevapla.tv'ye anlattı.

Kış döneminde güneş bulutların arkasına saklandığından dolayı daha yoğun bakımlar uygulayabiliyoruz. Hem evde hem de klinik ortamda yapmış olduğumuz bakımlarla aslında cildimizi yaza hazırlıyoruz. Kışın evde yapacağınız bakımlarda mutlaka iyi bir nemlendirme şart. Yağlı cildi olanlar nemlendirici sürmekten kaçınmasınlar. Çünkü yağlı ciltler ve nemli ciltler ayrı kavramlardır.

Cildiniz yağlı olsa bile nemsiz olabilir ve nemi olmayan cilt kurur, kuruyan cilt ise kırışır. İşte bu kısır döngüyü kırabilmenin en doğru yolu, doğru bir nemlendirici kullanmaktan geçer. Evde kullanacağınız nemlendiricilerinizi mutlaka cilt tipinize göre kullanmanızı öneriyorum. Güneş yokken A vitamini ve güneşe duyarlandırıcı ama ciltte kolojen sentezini uyarıcı ve ince çizgilerde cildin matlığının alınmasında oldukça etkili C ve A vitamini gibi ürünleri içeren uygulamalar ve bakımlar yaptırabilirsiniz. Kışın uygulanan bakımlarımızın arasında kimyasal peelingi öneriyorum.

Çünkü 1 yıl içerisinde matlaşan ölü tabakanızın arınması gerekir ve işte bu arınmayı biz meyve asitlerini kullanarak uyguladığımız peelinglerle yapabiliyoruz. Tamamen bitkisel ve doğal olan bu ürünler aslında çok eski çağlardan beri güzellik iksiri olarak kullanılmaktadır.