YEME-İÇME 26.775 Görüntülenme 31.08.2018 16:41

Kırmızı et pişirme: Et nasıl mühürlenir?

Et nasıl mühürlenir? Kırmızı et pişirirken et mühürlemenin püf noktaları nelerdir? Et mühürlemede nasıl bir tava kullanmak gerekir? Tüm bu sorulara Mutfak Şefi Ümit Yavuz cevap veriyor.

İyi bir et yemek istiyorsanız ve eti nasıl mühürlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu video tam size göre.Başarılı bir şekilde et pişirmek için mutlaka ısıyı eşit oranda dağıtan, demir ya da ızgara izli, kalın tabanlı, ağır bir döküm tava edinmek zorundasınız.

Ete, marinasyon işlemi uygulamadığınızı düşünelim. Oda ısısında olan etin, kağıt havlu ile nemini alın. Pişirme işleminin hemen öncesinde, etin her iki tarafına adına “seasoning” de denilen yöntemle taze çekilmiş tane karabiber ve tuz serpiştirin. Mümkünse deniz tuzu kullanın. Bu sayede mühürleme işlemi esnasında et suyunu salmayacak ve lezzetini hapsedecektir.

Ocak üzerine aldığınız döküm tavayı yaklaşık on dakika, dumanlar tütene kadar ısıtın. Steak gibi yağ damarları olan bir et pişirecekseniz tavayı yağlamayın. Diğer etler için çok az miktarda zeytinyağı kullanın ve tabanına yayılmasını sağlayın. Tava kızdıktan sonra, eti yerleştirin ve kendi haline bırakın.

Tavadan çıkan sesler, duman ve koku sizi korkutmasın, doğru et pişirmenin belli başlı cilveleri ile karşı karşıyasınız.

Döküm bir tavada etin bir yüzünün mühürlenmesi 3- 5 dakika almaktadır. Bu süreyi damak tadınıza göre belirlemelisiniz.

Eti mühürlemeden önce marine etmeyi de unutmamak gerekiyor. Kızgın bir tava kullanmanız gerekiyor, kullandığınız tavanın çeşidi de önem taşıyor. Peki eti mühürlerken kaç dakikada bir çevirmek gerekiyor. Eti mühürlerken sürekli çevirmek doğru mu? Et nasıl mühürlenir? Et mühürlemenin püf noktaları nelerdir? Tüm bu soruların cevabını Mutfak Şefi Ümit Yavuz videolu olarak anlatıyor.

Sitene Ekle