SAĞLIK 67.441 Görüntülenme 20.09.2018 13:22

Kilo verebilmek için kaç litre su içmeliyiz?

Kilo verebilmek için kaç litre su içmeliyiz? Neslihan Aktepe Cevapla Tv nin sorularını yanıtladı.

Oksijenden sonra canlıların en önemli yaşam maddesi olan suyun önemi saymakla bitmez. Yemek yemeden haftalarca hayatta kalabilen insanoğlu, susuzluğa ancak birkaç gün dayanabiliyor.

Uzmanlar, "Günlük su ihtiyacı alınan kaloriye göre belirlenmeli. Ortalama bir yetişkinin günde 1800-2200 kalori aldığını düşünürsek, bu durumda içilmesi gereken su miktarı 1,8-2 litre arasında değişiyor. Örneğin günlük olarak aldığımız ortalama kalori dışında üç dilim de çikolata pasta yersek, 1 dilim pastanın yaklaşık 500 kalori olduğu düşünüldüğünde ekstra 1,5 litre daha su içmeniz gerekiyor” diyorlar.

Vücut ağırlığının yüzde % 55- 75’i su olan yetişkin bir birey,  bunun yüzde %10’nu kaybetmesi halinde şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına gibi bir sonuçla karşılaşırken, yüzde % 20 kayıpta yaşamı tehlikeye giriyor. Bu nedenle yeterli miktarda ve güvenilir su tüketmek, sağlığımızı korumak için çok büyük önem taşıyor.

Diyetisyen Neslihan Aktepe'ye cevapla.tv olarak Kilo verebilmek için kaç litre su içmeliyiz? diye sorduk. Bakın bize ne yanıt verdi...

 

Sitene Ekle