SAĞLIK 2.241 Görüntülenme 07.09.2018 14:00

Keratokonusta halka tedavisi nedir?

Keratokonusta halka tedavisi hakkında merak edilenleri Dünyagöz hastanesi Başhekimi Op. Dr. Efekan Coşkunseven, Keratokonusta hakkında açıklamalarda bulundu

Keratokonusta halka tedavisi nedir? Kornea içine lokal anestezi ile Femtosecond Laser ile saniyeler içerisinde açılan kanallara kornea içi halkalar (INTACS, Keraring, Ferrara) yerleştirilir. Cevapla.tv uzmanlarından Op. Dr. Efekan Coşkunseven Keratokonusta halka tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Şeffaf ve Micro boyutta olan bu halkalar dışarıdan bakıldığında gözle görülemezler. Düzeltilmesi gereken dioptri miktarına göre kalınlığı değişen, Gözün kornea dokusu içerisine yerleştirilen, Yarım ay şeklinde ve 2 parçadan oluşan özel aparatlardır.

Hekim tarafından uygun görüldüğünde çıkarılabilen halkalar, görme merkezine yerleştirilmediğinden görmeyi etkileyecek herhangi bir kalıcı iz bırakmaz. Değişik kalınlıkta tipleri olan halkalar, keratokonus hastalığının derecesine göre tercih edilerek yerleştirilir.

Keratokonusta korneayı inceltmeden düzleştiren bir yöntem olduğu için hastaların çoğunda ilk tercih ettiğimiz yöntemdir. Korneanın derin katlarına Femto saniye lazer(FSL) ile açılan tünele PMMA saydam yapıda özel bir halka yerleştirilir.

Ameliyat yaklaşık 1-2 dakika sürer ve hastanın 5 saat sonra yanma batması geçerek görmesi düzelmeye başlar.FSL ile ve tecrübeli bir elde yapıldığı taktirde çok başarılı sonuçlar alınır.

Sitene Ekle
Etiketler