SAĞLIK 1.680 Görüntülenme 10.09.2018 11:00

Keratokonus belirtileri nelerdir?

Keratokonus belirtileri nelerdir? Keratokonus gözün saydam kısmı olan korneanın irregüler koni biçimini aldığı hayli yaygın görülen ilerleyici bir hastalıktır. Op. Dr. Efekan Coşkunseven, Keratokonus hakkında merak edilenleri sizler için cevapladı.

Keratokonus , gözün ön kısmını oluşturan saydam tabakanın (kornea) öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi ile karakterize her iki gözü birden etkileyen, ilerleyici bir hastalıktır. Kornea göze gelen ışınların kırıldığı en önemli göz tabakasıdır. Cevapla.tv Uzmanlarından Op. Dr. Efekan Coşkunseven, Keratokonus hakkında merak edilenleri sizler için cevapladı.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus hastalığında başlangıç yaşı olarak belirli bir yaş bulunmamaktadır. Her yaşya ortaya çıkabilmektedir. Ancak istatistikler ergenlik sonrası 20 li yaşlarda gelişmeye başlayarak kornea yapısını konikleştirerek bozmaktadır. Keratokonus hastalığı çok yavaş seyrettiği için teşhis edilmesi güç olabilir. Genellikle iki gözde farklı seviyelerde seyretmektedir.

Görüşte netlik azalması çarpık ve bulanıklık

MiyopÇift görmeAstigmatizmGözde parıltıGöz yorgunluğu ile seyreden bağ ağrılarıGözlerde ışığa karşı aşırı hassasiyet

Allerjik konjunktiviti olan , gözleri kaşınan, yüzüstü yatan, görmesi bir türlü tama çıkmayan her çocukta keratokonu akla getirilmeli ve bir lazer metrkezinde topografik tastler yapılmalıdır. Eğer çocuğunuz her doktor dan ayrı reçete alıyor, bir türlü görmesi tama çıkamıyor sa tembellik yanında keratokonusta akla gelmeli ve toppgrafik inceleme yapılmalıdır.

Sitene Ekle