YAŞAM 5.006 Görüntülenme 17.05.2018 09:50

Kariyer için mevki mi önemli, kendini geliştirmek mi?

İşinizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Meslek seçimi nasıl olmalı? Kariyer koçu Ahmet Tamtekin anlattı.

Kariyer Koçu Ahmet Tamtekin, kariyer seçiminde önemli olanları şu şekilde anlattı:

‘Aslında hepimizin düşünmekte zorlandığı bir kısım var; kariyer 40 yıllık bir süreç. Yani 25 yaşınızda başlasanız ve 65 yaşınızda emekli olacağınızı düşünürseniz, 40 yıllık uzun bir süreci planlıyoruz. Oysa genellikle biz o anki durumumuza bakarız.

Seçenekler arasındaki kararımızı o anda vermeye çalışırız. Ben, insanların 25’li yaşlarından 35’li yaşlarına kadar yatırım dönemleri olduğunu düşünürüm.

Deneyim kazanmak, iş öğrenmek, gelecek için stratejik seçenekleri arttırmak daha fazla öne çıkıyor. Bunun için illa mevkiden, paradan vazgeçin demiyorum ama geleceğe yaptığınız yatırımın daha öne çıkması gerekiyor. 35’li, 40’lı yaşlardan sonra bu yatırımın geri gelmesi gerekiyor. Bazen gençler mevki için yanlış kariyer kararı verebildikleri gibi bunun tersi de olabiliyor.

İnsan 45 yaşından sonra yatırımlar yapıp, başka alanlara alanlara geçmek istiyorlar. Aslında bu da pek mümkün olmuyor. 40 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Ben bu 40 yıllık süreçte ne yapacağım, hangi mevkilere geleceğim, hangi işleri yapacağım diye bir ana resmin olması lazım.

Hayat hiç bir zaman planlandığı gibi gitmiyor tabi. Fırsatlar çıkıyor ve buna göre değerlendirebiliyorsunuz ama ana yol planınız olursa bu fırsatları ona göre değerlendirmeniz ona göre daha sağlıklı oluyor.’

Sitene Ekle
Etiketler