EĞİTİM 1.718 Görüntülenme 14.11.2018 08:51

Kardeşler aynı sınıfta olmalı mı?

Kardeşler aynı sınıfta olmalı mı? diye Özel Atakent Pembe Kule Anaokulu kurucusu Leyla Öztürk'e sorduk. İkiz kardeşi olan her bir birey kendine has duygu, düşünce ve ihtiyaçlara sahiptir. diye açıklamalarda bulundu.

Kardeşler aynı sınıfta olmalı mı? Özel Atakent Pembe Kule Anaokulu kurucusu Leyla Öztürk, Cevapla.tv için anlattı

İster tek yumurta ister çift yumurta ikizi olsun gözden kaçırılan önemli bir nokta vardır. İkiz kardeşi olan her bir birey kendine has duygu, düşünce ve ihtiyaçlara sahiptir. Bu yüzden ikizinden bağımsız olarak değerlendirilmesi gerekir.İkizlerin ilgi alanları, yetenekleri ve gelişimleri farklılık gösterebilir. Fakat maalesef onlara dair beklentiler genelde bu yönde değildir. İkizinin başarılı olduğu bir alanda onun gibi performans sergileyemeyen diğer kardeş, bu beklentilerin doğurduğu baskı altında ezilir ve bu da olumsuz bir psikolojik tabloya yol açar.

Sosyal çevrenin ikizlere dair bireyselleştirilmiş bir algıya sahip olmalarında, aynı zamanda da ikizlerin kendilerinin iki farklı birey olarak algılandıklarına dair rahatlığı hissetmelerinde en önemli faktör ailedir. Anne babalar çocuklarının farklı gelişim özelliklerine sahip olabileceğini kabullendiklerinde ve onları yetenekleri doğrultusunda farklı aktivitelere yönlendirdiğinde, hem ikizler arasındaki kıskançlığı hem de sürekli birbirleri ile kıyaslanma sorununu önlemiş olurlar.

Sitene Ekle
Etiketler