YAŞAM 4.558 Görüntülenme 24.11.2017 23:59

Kaligrafi ile Hat Sanatı arasındaki farklar nelerdir?

Kaligrafi ve Hat Sanatı arasındaki farklar nelerdir? Kaligrafi ve hat benzer sanatlar mı? Kaligrafi sanatçısı Bünyamin Kınacı sizler için açıkladı.

Kaligrafi ve Hat Sanatı arasındaki farklar nelerdir? Kaligrafi ve hat benzer sanatlar mı? Kaligrafi sanatçısı Bünyamin Kınacı cevapla.tv aracılığı ile sizler için açıkladı.

Kaligrafi, Yunanca kallos (güzellik) ve graphẽ (yazı) kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşur. Yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, bir görsel sanat türüdür. Bu sanatla uğraşanlara kaligraf denir.

Bu sanat dalının çağdaş bir tanımı ise "işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı" şeklindedir. Belirli bir yazı stiline yazı tipi, hat türü, el veya alfabe gibi tanımlanabilir.

Modern hat sanatı işlevsel el ile yazılmış betiklerden ve tasarımlardan işaretlerin soyut bir şekilde ifade edildiği ve bazen bu soyutsal ifadenin harflerin okunabilirliğinin yerine geçtiği güzel sanat eserlerine kadar geniş bir yelpazededir. Klasik hat sanatı tipografiden ve klasik olmayan yazı tiplerinden farklı olsa da bir hat sanatçısı bu alanların hepsinde eser verebilir; karakterler tarihsel bir şekilde disipline edilmiş olsalar da yazı anında doğaçlama bir şekilde oluşturulurlar, değişken ve spontanedirler.

 

Sitene Ekle