SAĞLIK 1.351 Görüntülenme 04.12.2018 01:00

Kadın hastalıklarının erken teşhisi için smear testi ne sıklıkta yapılmalı?

Kadınların büyük korkularından biri olan rahim ağzı kanserinden korunmak için düzenli smear testi yapılması gerektiği bilinmektedir. Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu smear testi hakkında bilgilendirdi.

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Popsmear testinin normalde 25 yaşın üzerindeki ya da ilk ilişkisinden itibaren 1 yıl ve üzeri geçmiş kadınlarda senede bir kez yapılması uygundur. Yakın zamana kadarki bilgimiz de buydu, açıkçası. Halen daha yaptığımız rutin uygulama bu. Fakat biz popsmear testinin yanına çok uzun zamandır HPV virüs taramasını da ekledik. Bu HPV virüsü rahim ağzı kanseri yapan bir virüs olduğu için hastada bunun olup olmadığını bakıyoruz. Varsa da düşük ya da yüksek risk tipi taşıyıp taşımadığına bakarak sinir sıklığını belirliyoruz. Eskiden her hastaya rutin, yıllık bakılırken şimdi HPV virüsünün yüksek riskli tiplerinden birine sahipse altı ayda bir, eğer ki bu virüse hiç sahip olmamışsa 3 yılda bir popsmear yapılmasını uygun görüyoruz. Ama HPV virüsü var ama düşük riski varsa yıllık rutin kontrole devam ediyoruz.

Sitene Ekle