SAĞLIK 1.179 Görüntülenme 08.01.2019 10:35

Kabızlık neden olur? Kabızlığın tedavi yöntemleri nelerdir? Kabızlık nasıl geçer?

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığın en önemli nedenleri yetersiz ve dengesiz besin tüketimi ve fiziksel aktivitenin az olmasıdır diyen Diyetisyen Cansu Temel Cevapla.tv'ye açıklamalarda bulundu

Kabızlığa neler iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer sorusunu Diyetisyen Cansu Temel Cevapla.tv'ye açıklamalarda bulundu.

Halk arasında kabızlık olarak bilinen konstipasyon, çok sık rastlanan önemli bir sindirim sistemi şikayetidir. 3-4 günden fazla tuvalete çıkamama kabızlığın en önemli belirtisidir. Bu durum karında şişkinlik, gaz problemi, karın ağrısı gibi şikayetlere de neden olabilir. Aynı zamanda metabolizmanın da yavaş çalışması kabızlığın nedenleri arasındadır. Yavaş çalışan metabolizmada sindirim sistemi ve kilo artışı sorunları da sık görülebilir.

Kabızlığın en önemli nedenleri yetersiz ve dengesiz besin tüketimi ve fiziksel aktivitenin az olmasıdır. Düzensiz beslenme, yetersiz sıvı alımı, tek yönlü besin tüketimi ve posadan fakir beslenme kabızlık şikayetinin görülmesine neden olur. Sindirim ve hazımsızlık şikayetlerinin yaşanmaması için tercih edilen besin çeşitlerine özen gösterilmesi gerekir.

Özellikle posadan zengin mevsim meyve ve sebzeleri; tam buğday, tahıl, çavdar, kepek gibi esmer ekmek çeşitleri; kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyat çeşitleri günlük beslenme planında yer almalıdır.Öğlen ve akşam yemeklerinde zeytinyağı eklenmiş bol yeşillikli salatalar tercih edilebilir.Probiyotik açısından zengin olan kefir ve yoğurt tüketimine ağırlık verilebilir.Kuru kayısı, kuru incir ve kuru erik gibi lif içeriği fazla olan kuru meyve çeşitleri ara öğünler tüketilebilir.Kronik ve uzun süren bir kabızlık şikayeti var ise sabahları aç karnına zeytinyağı veya çörek otu yağı içilebilir.Günlük alınan sıvı miktarını arttırmak ve bağırsakları çalıştırmak için öğlen ve akşam öğünlerinde çorba içilebilir.Tercih edilen besin çeşitleri kadar günlük içilen su miktarı da önemlidir. Ortalama 8-10 bardak su içmeye özen gösterilmelidir.Menapozu hafifleteccek bitki çayları nelerdir?

Genellikle 45-55 yaş arasında görülen menapoz; kadınlarda östrojen ve progesteron hormon üretiminin azalması ile birlikte mestrüasyonun zamanla tamamen kaybolması olarak tanımlanabilir. Bu dönemde ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, ruhsal sıkıntı, sinirlilik hali gibi şikayetler sık görülür. Metabolizma ortalama %10 oranında yavaşlar ve vücut yağ oranında da artış sık görülmektedir. Kilo artışının önlenmesi ve şikayetlerin en aza indirilmesi için beslenme düzenine dikkat edilebilir. Yumurta, kurubaklagil, kırmızı et, balık çeşitleri, yoğurt, kefir gibi kaliteli protein kaynakları; tam tahıllı ekmek, kinoa, bulgur gibi karbonhidrat çeşitleri; mevsim meyve ve sebzeleri tercih edilebilir.

Fitoöstrojen olarak tanımlanan bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinler vücutta östrojen hormonuna benzeyen etkiler göstermektedir. Fitoöstrojen besinlerin tüketilmesi menapoz şikayelerinin en aza indirilemesine yardımcı olabilir. kuru fasulye, bezelye, soğan, sarımsak, soya, brokoli, havuç, keten tohumu gibi besinler fitoöstrojen besinlere örnek verilebilir.  Bu dönemde bazı bitki çaylarından da yararlanılabilir. Rezene, ıhlamur, yeşil çay, civaperçemi, anason, kekik gibi çaylar şekersiz olacak şekilde gün içinde içilebilir.

Sitene Ekle
Etiketler