YAŞAM 9.926 Görüntülenme 29.11.2018 15:49

İştahsız çocuğu olan anneler ne yapmalı?

İştahsız çocuğu olan anneler ne yapmalı? Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

İştahsız çocuğu olan anneler ne yapmalı?  Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

İştahsız çocuğu olan annelerin empati-sempati-istikrar formülünü kullanmalarını tavsiye ederim.

Empati zihnimizde çocuğumuzun neler yaşayacağını düşünmek demektir. Kendimizi düşünelim, mesela grip olduğumuzda ağzımızın tadı kaçar. Hastaysak iştahsız hissedebiliriz. Düşünelim ki çocuğumuz sürekli böyle bir halde yaşıyor.

Bunu düşündükten sonra sempati devreye girer. Sempati karşımızdakinin duygu durumunu kendi duygularımızla yaşayabilmemiz demektir. Karşısındaki ile duygulanmak demetir. Çocuğumuzun sürekli öyle bir hasta insan halinde yaşıyor olduğu duygusu bizde öfkeyi değil merhameti tetiklemeli. Çocuğumuz için üzülür ve sürecin nasıl geçmesi gerektiğini düşünürüz.

İstikrar da tam bu noktada aslında yapılması gereken şeydir. Bu merhametli hali sürdürebilmek, çocuğun bu haline bir geçici dönem olarak bakmak ya da fıtraten biraz az yiyen bir çocuksa onun o haliyle kabul edebilmek için ihtiyacı olan merhameti göstermek her anneye düşen görevlerdendir. 

Sitene Ekle