YAŞAM 40.459 Görüntülenme 08.11.2018 09:24

İsmin kişiye ağır gelmesi ne demektir?

İsmin kişiye ağır gelmesi ne demektir? İsim Analisti Celalettin İpekbayrak, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

İnsanın ismi kendisine ağır gelebilir mi? Bu ifadeyi herhalde hepiniz duymuşsunuzdur. Huysuz, dengesiz veya spastik özürlü olan çocuklara isimlerinin ağır geldikleri, taşıyamadıkları için böyle oldukları bile ileri sürülür.

Bu ifade bazı tasavvuf büyükleri tarafından da dile getirilmiştir. Peki bunun bir doğruluk payı var mıdır? Bu sorunun cevabını ilerleyen bilim sayesinde bugün daha iyi verebiliyoruz. Çünkü kelimelerin titreşimlerinin madde üzerinde etki meydana getirdiği artık bugün bilimsel bir gerçek.

Buradan hareketle kelimelerin titreşimleri madde üzerinde tesir ediyorsa insan üzerinde de etkili olması muhakkaktır. Şimdi düşünelim, çocuğa verilen bir ismin verdiği titreşimler ihtimal çocuğun ruh dünyasına ağır gelebilir ve çocuk bu ağırlığı taşıyamayarak ruhsal bir bozukluk yaşayabilir. O yüzden tecrübelerle sabit olan ismin ağır gelmesi meselesini hemen bir çırpıda “böyle bir şey olmaz” deyip silip atmak doğru değildir.

Peki ismin kişiye ağır gelmesi nasıl yorumlanmalı? Hangi çocuklara hangi isimler verilmeli? İsim Analisti Celalettin İpekbayrak, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı. 

Sitene Ekle