MESLEK GRUBU 6.391 Görüntülenme 07.07.2018 09:10

İnternette hakkımda yalan haber çıktığında ne yapmalıyım?

İnternette hakkımda yalan haber çıktığında ne yapmalıyım? İnternet haberciliğinin Türkiye'deki öncülerinden ve İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

İnternette hakkımda yalan haber çıktığında ne yapmalıyım?  İnternet haberciliğinin Türkiye'deki öncülerinden ve İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

"İnternet haberciliğinin yaygınlaşmasıyla birlikte gündeme gelen hukuki bir konu da internetten haber kaldırmaktır.

Eğer bir haber veya ajans sitesinde yayınlanan haberin içeriği yanlış, yanlı, yanıltıcı veya karalayıcı nitelikteyse haberi sildirmek ya da ilgili haber veya içeriği erişim engelletmek mümkündür.

Hak­la­rı ihlâl edil­di­ği­ni id­dia eden ki­şi; içe­rik sağ­la­yı­cı­sı­na yani haberi yapan internet sitesine baş­vu­ra­rak ken­di­si­ne iliş­kin içe­ri­ğin ya­yın­dan çı­ka­rıl­ma­sı­nı talep edebilir.

Eğer ilgili siteden gereken cevabı almaz, haberi kaldırtamazsa, bilişim hukuku alanında uzman bir hukuk bürosu ile iletişime geçmesi ve mahkemeden Erişim Engelleme Kararı çıkarması gerekmektedir.

Mahkemenin Erişim Engellemesi Kararı, Erişim Sağlayıcıları Birliği aracılığı ile uygulanmak üzere erişim sağlayıcı işletmelere iletir ve haber ya da fotoğraf yayından kaldırılır.

Sitene Ekle