MESLEK GRUBU 3.269 Görüntülenme 15.05.2018 11:51

İnternet habercileri nasıl bir donanıma sahip olmalı?

İnternet habercisi olmak isteyen bir kişinin nasıl bir donanıma sahip olması gerekir? İnternet haberciliğinin Türkiye'deki öncülerinden ve İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

İnternet habercisi olmak isteyen bir kişinin nasıl bir donanıma sahip olması gerekir?  İnternet haberciliğinin Türkiye'deki öncülerinden ve İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık, cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

Her alanda olduğu gibi bu alanda da akademik eğitim önemli ama tek başına yeterli değil. Öncelikle bu mesleği seçen kişinin mizacının, hayata bakış açısının ve kişisel bazı özelliklerinin bu işe uygun olması gerekir. İnternet haberciliğinde yazılı ve görsel basın gazeteciliğine ek olarak teknolojiyi iyi biliyor olmak gerekiyor. Yazılı basında fotoğraf çekmeyi bilmek, televizyonda kameradan anlamak ne kadar gerekliyse internet haberciliğinde de fotoşop bilmek o kadar gerekli. Bu haberciliği seçen kişilerin sosyal medyada aktif olması ve iyi bir bilgisayar kullanıcısı olması avantajları olur.

Sitene Ekle