SAĞLIK 1.933 Görüntülenme 10.01.2019 12:00

İnme hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

İnme nedir? İnme nasıl olur? Özellikle inme geçiren hastalarda ilk 6 ay çok önemlidir.Bu süreçte mümkün olduğunca hızlı gelişim sağlanmaktadır. Fizyoterapist Merve Selen Akkurt cevaplatv'ye anlattı.

İnme hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? İnme nasıl olur? İnme hakkında merak edilenleri Fizyoterapist Merve Selen Akkurt cevaplatv'ye anlattı.

İskemik İnme: Beyin damarında oluşan pıhtı sonucu, beyne giden kan akımının azalması veya durması ile oluşur. İnmelerin % 85’i bu gruba girer.

Hemorajik İnme: Beyin damarlarının yırtılması sonucu, beyin dokusu veya beyni çevreleyen zarlar içinde oluşan kanamanın neden olduğu inme türüdür.

(TIA) Geçici İskemik Atak: Beyindeki kan akımının geçici ve kısa süreli olarak kesilmesi sonucu oluşur. Gelecek bir inmenin habercisi olabildiği gibi, kalpte darlık veya pıhtı olan bir damarı da işaret edebilir. Oluşan bulguların en geç 24 saat içinde geçtiği bir durumdur.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre; geçici iskemik atak yaşayan her 3 kişiden birinde 1 yıl içinde yeni bir iskemik inme oluşmaktadır.

Sitene Ekle
Etiketler