SAĞLIK 48 Görüntülenme 08.12.2018 15:00

İlköğretim döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nasıl görülür?

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu (DEHB); dikkat ve dürtü kontrolünün yetersiz olduğu, çocuğun içinde olduğu sosyal durumun gereklerini yerine getirmekte zorlandığı bir problem grubu olarak karşımıza çıkıyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanımlanırken, dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik (hiperaktivite) ve dürtüsellik kavramları kullanılmaktadır. Psikolog Hazal Akoğlu, ilköğretim döneminde çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerini cevapla.tv'ye anlattı.

İlkokul dönemi daha ciddi kural ve sınırların olduğu, daha uzun süreli dikkat gerektiren görevlerle karşılaşıldığı, sorumlulukların başladığı bir geçiş dönemidir. Bu dönemde pek çok çocuk sıkıntı yaşar, bu nedenle bu dönemde tanı konulurken oldukça dikkatli olunmalı, bu belirtilerin uyum güçlüğünden mi yoksa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan mı kaynaklandığı ayrıntılı biçimde incelenmelidir. Ilkokul döneminde karşılaşılan belirtiler genelde: sessizce oturamama, öğretmenin peşinden dolaşma, dersi dinleyememe, etrafla ilgilenme, soruları dinlemeden yanıt verme, görevleri yarım bırakma, sınıfta dikkat dağıtıcı şeyler yapma, sınavlarda dikkatsizce hatalar yapma, akademik başarıda tutarsızlık, dışlanma, arkadaş sorunları, benzer çocuklarla arkadaşlık etme, defter düzeninin bozuk olması.

Sitene Ekle