SAĞLIK 1.428 Görüntülenme 17.05.2018 20:20

İftarda karnımızı nasıl doyurmalıyız?

Diyetisyenimiz Neslihan Aktepe, 'İftarda karnımızı nasıl doyurmalıyız?' sorusunu cevapla.tv izleyenleri için yanıtlıyor ve bakın neler anlatıyor

Ramazan bu sene yaz aylarına denk geldi. Doğal olarak sahur ile iftar arasındaki süre de 17 saate ulaştı. Bu uzun zaman dilimi nedeni ile oruç tutanların, oruçlarını açlık çekmeden geçirebilmesine yardımcı olacak tüyolar veriyor uzmanımız Neslihan Aktepe.

Proteinli besinler daha uzun süre tok tutar, meyve seçimi, bol su, az şekerli komposto veya hoşaf sıvı desteği için iyidir. Sahurda aşırı tuzlu yiyecekler, kızartmalar, ağır tatlılardan uzak durulması mide için daha iyidir. Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya gece yiyip yatmanın son derece zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Diyetisyenimiz Neslihan Aktepe, 'İftarda karnımızı nasıl doyurmalıyız?' sorusunu cevapla.tv izleyenleri için yanıtlıyor ve bakın neler anlatıyor: 

* İftariyeliklerden her gün 1 tanesini seçin.

* 1 kase çorba ve salata ile iftarın ilk bölümünü tamamlayın.

* 10-15 dakika ara vererek açlık krizinin önüne geçin.

* İftarın 2. bölümünde ise ,et grubunun yanında, bağırsak hareketlerini düzenleyecek sebzeler ve kalsiyum alımını dengeleyecek olan yoğurt/ ayran / cacık / kefir grubundan birisini tüketin.

* Pideyi ise en fazla avuç içi kadar tüketmenizi öneririm.

Sitene Ekle