HUKUK 15.736 Görüntülenme 02.09.2018 09:26

Hukuken geçerli vasiyetname örneği nasıl hazırlanır?

Vasiyetname yazarken nelere dikkat emek gerekir? Hukuken geçerliliği olan vasiyetname nasıl hazırlanır? Avukat İlknur Türker vasiyetname örneği hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri anlattı.

Hukuken geçerliliği olan vasiyetname nasıl hazırlanır? Vasiyetnamenin olmadığı durumlarda miras kime kalır? Avukat İlknur Türker vasiyetname hazırlama örneği verdi:

Hukuken geçerli bir vasiyetname hazırlamak istiyorsanız öncelikle yazılı olarak hazırlamanız gerekiyor. Vasiyetname noter tarafından hazırlanır. Miras bırakanın, yanında iki tanıkla beraber notere gitmesi gerekmektedir.  Noter tarafından hazırlanan vasiyetname miras bırakana okunacaktır. Miras bırakan kendi de okuyabilir, noter tarafından da okunabilir. Yazıyı iyice anladıktan sonra hazırlanan vasiyetnameyi imza altına alacaktır. Diğer iki tanık ise miras bırakanın akli dengesinin yerinde olduğuna dair tanıklık edecektir. Eğer noter tarafından hazırlanmış bir vasiyetname yoksa bu durumda ölüm halinde vasiyetname sulh hukuk veya asliye hukuk mahkemesine gönderilerek zabıt altına alınacaktır.’

Sitene Ekle