YAŞAM 1.490 Görüntülenme 05.07.2018 15:25

Hazırlanmış çevre ne demektir?

Hazırlanmış çevre çocuğun boyutuna uygun mobilyaların ve ona uygun gelişim materyallerin bulunduğu çocuk için tasarlanmış bir ortamdır. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Hazırlanmış çevre çocuğun boyutuna uygun mobilyaların ve ona uygun gelişim materyallerinin bulunduğu çocuk için tasarlanmış bir ortamdır. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Yetişkinler tarafından tasarlanır ve çocuğun bu ortamda özgürce keşfedebilmesi tamamen güvenli olmasını sağlamak esastır. Yetişkinler çocuğun gelişmesini istediği alanda yada çocuğun gelişimine uygun olan alanda gerekli materyalleri sunarlar. Aynı zamanda çocukların bu ortamda yetişkinlerle ve diğer arkadaşları ile sosyalleşmeside çok önemlidir. Tamamen çocukların gelişimine yönelik hazırlanmış bir eğitim ortamıdır. Bu ortamda ödül, ceza, kıyaslama yada yarıştırma bulunmamalıdır. Bu ortamda aynı zamanda doğal materyallerin olduğu doğa vurusu olan çocukların kolaylıkla keşfedebildiği özenle hazırlanmış bir otam olmalıdır.

Sitene Ekle