SAĞLIK 5.325 Görüntülenme 02.01.2019 09:40

Hangi hastalıklarda fizyoterapi uygulamalarına başvurulur?

Fizyoterapi uygulamalarını sadece hastalık durumunda uygulayabildiğimizi düşünmemeliyiz,sağlılklı kişilerde de egzersiz planlalayarak sağlıklı ve kaliteli yaşamı sürdürebilmesini sağlayabiliriz.

Fizyoterapi uygulamalarında Doğru uygulama,doğru kişiler tarafından uygulandığında basarı oranımız oldukça yükseldiğini dile getiren  Fizyoterapist Merve Selen Akkurt cevaplatv'ye anlattı.

Hastalık durumunda ise kişinin mevcut durumunu değerlendirerek ihtiyaclarına yönelik planlama yapılır. Bu durumda kişinin mevcut durumunu ileriye götürmek ,korumak ve gerilemesini önlemek hedeflerimizdendir.

Eklem, kas ve kemiklerde oluşan anomalileri kapsayarak, bu tür sorunlarda sorun yaşayan hastaları temel alarak uygulanan fizik tedavi uygulamaları, temelde herhangi bir ilaç ya da cerrahi müdahale yapılmadan uygulandığı için günümüzde en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Doğru uygulama,doğru kişiler tarafından uygulandığında basarı oranımız oldukça yüksektir. Hareket sistemini oluşturan eklem; yani boyun, bel, omuz, bilekler, dirsek, kalça diz, ayak bileği ve diğer benzeri tüm eklemler ile kas ve kemik problemleri, yumuşak dokuda karşılaşılan bir takım sorunlar, fizik tedavi uygulamasında en büyük yoğunluğa sahip olan anomali türlerinden olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca hareket sisteminin enflamatuar hastalıkları olan romatizmal hastalıklar da yine sıklıkla fizik tedavinin tedavi alanına girmekte ve bu yönde uygulamalar yapılabilmektedir.

Yine oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan rehabilitasyon uygulamaları kapsamında nörolojik, ürolojik, kardiyak ve ortopedik gibi değişik alanlarda da düzeltici, onarıcı ve normale döndürücü programlar oluşturulmakta ve bu yönde de fizik tedavi uygulamaları yapılabilmektedir.

Ancak kronikleşmiş rahatsızlıklar için oluşturulan programlar normale döndürmekten ziyade yaşam kalite indeksini arttırıp, hastalığın yarattığı sorunları azaltmaya yönelik uygulanmaktadır.

Sitene Ekle
Etiketler