SAĞLIK 35.927 Görüntülenme 08.09.2018 09:07

Hamilelikte karın ne zaman büyür?

Hamilelikte karın ne zaman büyür? Gebelikte karın büyümesi ne zaman başlar? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir sizler için cevapladı.

Gebelikte karın ne zaman büyür veya hamilelikte karın ne zaman çıkar yada karnım ne zaman şişer, göbek ne zaman büyür? Karnım dışarıdan ne zaman belli olur, kaçıncı haftada dışarıdan hamile olduğum anlaşılır, göbeğim kaçıncı haftada çıkmaya başlar? Karnım haftasına göre küçük mü yoksa büyük mü? gibi merak edilen soruların cevaplarını cevapla.tv'de bulabilirsiniz.

İşte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir'in sizler için anlattıkları...

Peki gebelikte karın (göbek) ne zaman belli olur?

Dışarıdan bakıldığında hamile bir kadının gebe olup olmadığının anlaşılması genellikle 20 hafta kadar (5.ay) zaman alır. En erken 4. aydan sonra (16-17 haftalıkken) anlaşılabilir ancak oda anne adayının karnı çıplakken belli olur. Yani ilk 3-4 aylık süreçte dışardan bakıldığından gebe olunduğunun anlaşılması pek güçtür. Yakın akraba yada arkadaşların dışında pek şüphelenen olmaz. Hatta anne adayı biraz iri yapılı ise bol kıyafetler giyerek hamileliğini son döneme kadar durumunu gizleyebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir sizler için cevapladı.

Sitene Ekle