SAĞLIK 949 Görüntülenme 03.12.2018 15:48

Hamilelikte idrar kaçırmanın nedenleri nelerdir?

Gebelik dönemindeki anne adayları arasında en sık görülen ürolojik problemlerden biri de idrar kaçırmadır. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Gebelik döneminde her kadının idrar kaçırma şiddeti farklı seyredebilir. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Hamile anne adayının gebelik süresinde böbreğinden geçen kan oranı artar. Kan oranının artmasıyla böbrekten süzülen kan miktarı da fazlalaşmaya başlar. Genişleyen rahim mesaneye baskı yapar ve onu yukarıya ve geri olmak suretiyle iter.

Urge inkontinans: Tuvalete gidene kadar dahi idrarı tutamama durumudur. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları sonucunda hassaslaşma olur. Bu nedenden dolayı, urge inkontinans sebepli idrar kaçırma problemi meydana gelir.

Stres inkontinans: Öksürük, aksırık, kahkaha atmak gibi karın içi basınç artırıcı olaylar sonucunda meydana gelen idrar kaçırma durumudur. Mesane ve idrar yolu ( üretra ) arasında bulunan sfinkterin işlevlerini yeterli bir şekilde yerine getirememesi neticesi ile meydana gelir.

Sitene Ekle