SAĞLIK 6.585 Görüntülenme 26.10.2018 14:04

Hamilelik sırasında aşı yaptırmak doğru mu?

Hamilelik sırasında aşı yaptırılabilir mi? Hamilelik sırasında aşı yaptırmak doğru mu? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir sizler için cevapladı.

Anne adayları, hamilelik süresince sağlıklarına çok dikkat etmeliler. Doktorların tavsiyelerine, isteklerine harfiyen uymaları hem gebe kadın ve hem de fetusun sağlığı için çok önemlidir.

Bu anlamda gebelikte yapılması gereken aşılar konusunda da anne adayının çok dikkatli, duyarlı olması gerekmektedir. Gerekli aşıların, zamanında yapılması ölümleri azaltıp, hastalıkları önleyecektir.

Aşılama annenin ve karnındaki bebeğin sağlığını korumakla kalmaz, bebek dünyaya geldikten sonra da ilk 6 ay enfeksiyonlardan korur. Anne adayının gebelik sırasında ölü virüs veya bakteri ile toksoid kullanılarak aşılanması ne kendisi için ne de bebeği için herhangi bir sorun yaratmaz.

Uzmanlar annenin doğumdan sonra, emzirme sürecide de aşılama yaptırmasının bir sorun yaşatmayacağını söylüyor. Gebelikte aşılama genelde ikinci trimester döneminden itibaren başlıyor. Aşılama sayesinde bebeğin büyümesinde gerilik, nörolojik sorunlara sebebiyet veren enfeksiyonlar, ölü doğum ve erken doğum gibi sorunların önüne geçilir, gebelik sırasında ortaya çıkan hastalıklara karşı anne koruma altına alınır…

Hamilelik sırasında aşı yaptırılabilir mi? Hamilelik sırasında aşı yaptırmak doğru mu? gibi sorularımıza Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir sizler için yanıt verdi. 

İşte anlattıkları:

Sitene Ekle