MESLEK GRUBU 65 Görüntülenme 09.10.2018 09:18

Haberler yayınlanmadan önce nasıl bir süzgeçten geçer?

Televizyon haberleri yayınlanmadan önce nasıl kontrollerden geçer? Televizyon haberi yayın akışı nasıl sağlanır? FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk cevapla.tv'ye anlattı.

FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, televizyon haberlerinin yayınlamadan önce hangi kontrol süreçlerinden geçtiğini cevapla.tv'ye anlattı. 

Haberler yayınlanmadan önce ilk muhabir ve kameraman arkadaşlarımız haberi getirir. Ardından istihbarat şefi'nin kontrolünden haberler süzgeçten geçirilir. İstanbul haber müdürü, Ankara haber müdürü veya dış haber müdürü hangi alanla ilgiliyse haberleri kontrol eder. Haberler ardından masa'ya gelir, editörlerin olduğu yazı işleri toplantısında haberler değerlendirilir. Haber yapıldıktan sonra mutlaka haber koordinatörü ve haber müdürleri haberi ve metinleri kontrol eder. Riskli haber durumlarında yada ülke menfaatlarını gözeten bir durum göstermeniz gerektiği taktirde bu noktada genel yayın yönetmeni haberi kontrol eder. Kurumun yayın politikasıyla ilişkili olarak o haberin yayınlanıp, yayınlanmamasına karar verir. 

Sitene Ekle