AİLE 8.007 Görüntülenme 06.11.2018 09:16

Günlük ders çalışma ve ödev yapma süresi ne kadar olmalı?

Günlük ders çalışma ve ödev yapma süresi ne kadar olmalı? elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile bu sorunun yanıtını verdi.

Günlük ders çalışma ve ödev yapma süresi ne kadar olmalı? elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile bu sorunun yanıtını verdi.

Bütün yaş gruplarını kapsayan standart bir ders çalışma süresi yok. Çocuğun yaşı günlük ders çalışma ve ödev yapma süresini belirleyen asli unsur.

Geçmiş yıllarda uzun saatler ders çalışmanın ve çok sayıda ev ödevi yapmanın akademik başarıyı yükselteceği görüşü hakimdi. Ancak son yılllarda yapılar araştırmalar bize bunun tam tersini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre, ilkokul çağındaki çocuklar ev ödevlerinden fayda değil zarar görüyorlar. 

Çocuklar ancak yaşları ilerledikçe ev ödevlerinden fayda sağlar hale geliyorlar. Bu nedenle ilkokul birinci sınıftaki bir çocuğun günlük ev çalışması süresinin 10 dakika ile sınırlandırılması öneriliyor. İkinci sınıftaki öğrenciler için ise bu süre maksimum 20 dakika, üçüncü sınıf öğrencileri için 30, dördüncü sınıf öğrencileri 40 dakikayla sınırlandırmak başarıyı yükseltiyor.

İlkokul çağındaki çocukların başarı için ev ödevi ve fazladan ders çalışma yerine oyun oynama, aileyle vakit geçirme, uyuma ve geliştirici aktivitelerde bulunması tavsiye ediliyor. Ev ödevleri ortaokul öğrencileri için ise verimli sonuçları doğuruyor.

Ancak süre sınırı yine önemli. Araştırmalar göre ortaokul çocuklarının günlük ders çalışma süresi en fazla 90 dakika olmalı. Bu yaş grubundaki çocukların günlük 90 dakikadan daha fazla ders çalışması ve ev ödevi yapması test başarılarını düşürüyor.

Gelelim lise çağındaki öğrencilere. Bu grup ev ödevlerinden en çok fayda sağlayan grup. Bu grup için ise öneriler ders çalışma süresi günlük 120 dakika. 120 dakikadan daha uzun süre yapılan ev ödevleri ve ders çalışma aktiviteleri bu grup için de başarıda düşüş nedeni. 

Ayrıca bu grupta uzun saatler ders çalışma stres, kaygı bozukluğu, uykusuzluk gibi diğer sorunların tetikçisi.

Sitene Ekle