Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı hastanın  hayal ettiği, aynaya baktığı zaman karşısında görmek istediği gülümsemenin; kendisine uygun ve doğal olacak bir şekilde  yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler ve diş etleri gibi çevre dokular dikkate alınıp hastaya sağlıklı olarak uygulanmasıdır. Gülüş tasarımı, doktorluk ile sanatın beraber uygulanarak, kişiye özel ideal gülüşü yenilemektir 

Yani adından da anlaşılacağı gibi gülüş tasarımı kesinlinle kişiye özel olarak hazırlanan bir uygulamadır. Bu tasarım eğer kişiye özel bir şekilde hazırlanmaz ise, estetikten bahsetmek mümkün olmaz. Böylelikle bütün insanların dişleri birbiri ile hep aynı olur, bu da çok hoş olmaz.

Kişiye göre bazen yalnızca diş beyazlatma ile hastanın gülüş estetiği sağlanılabilirken, bazı kişilere göre de birkaç dişe müdahale etmek gerekebilir. Hatta arka dişlerini kaybetmiş olan kişilerin arka dişlerine ve yanaklara yapılacak destek ile gülüş estetiği sağlanabilir.

Gülüş tasarımında diş ve diş etinin birbiri ile olan uyumu da oldukça önemlidir. Diş ile diş etinin aynı oranda görünmesi lazımdır. Bayanların önde ki iki dişin çok az daha uzun olması, erkeklerde ise, dişlerin homojen bir şekilde dağılması, dişlerin yanaklara desteğinin olması ile hem daha estetik hem de daha sağlıklı olan dişlere sahip olmak gayet mümkündür.

Paylaş
Sitene Ekle